24 רופי – הטאלי העברי הראשון
2003-2020

24 רופי
הטאלי העברי הראשון

אורי מזרחי ונטע ארצי נפגשו במקרה

באביב 2003 בחנות טבע במרכז תל אביב.
שיחתם הקצרה גלשה במהירות מאוכל בריאות להודו ולרוחניות. חודשיים אח"כ הם כבר היו שותפים לדירה תל אביבית ברחוב רופין 24. באותה תקופה אורי עבד עם ילדים עם צרכים מיוחדים ונטע, שרק חזרה מהודו, עבדה בחנות נעליים.
מעל דירתם המשותפת היה גג רחב ידיים ששימש מקום מפגש לחברים, לשיעורים של מורים רוחניים, הקרנות סרטים ומסיבות. באחד המפגשים ישבו עם חברה, נעמה שוכר, והתלוננו שאין בעיר איפה לאכול אוכל צמחוני טעים ולא בפיתה… פתאום נזרק חצי בצחוק רעיון לפתוח דאבה הודית על הגג, כזו שכל מטייל ישראלי שהיה בהודו חלם אז לפתוח…

בניגוד לרעיונות רבים שקמים ונופלים, משהו ברגע הזה, בשילוב האנושי, בגעגועים של כולם לטעמים ולאוירה של הודו, לגג הקסום עם הבריזה מהים… הצליח לקרום עור וגידים.
למחרת הלכו לשוק, קנו תבלינים וספר בישול הודי (תודה לרות סירקיס…) והזמינו חברים לארוחת טעימות. 12 איש היו באותו ערב על הגג. 12 איש שאכלו וליקקו את האצבעות.
12 איש שעודדו אותם לקפוץ למימי הגנגאס הקרירים (:
תמונה שצילמה נטע בפושקר בהודו, הפכה להודעת מייל שנשלחה לקומץ חברים, ובה נכתב ששלוש פעמים בשבוע מגישים טאלי הודי צמחוני על הגג ברחוב רופין…
וכך נולדה, כאילו מעצמה, 24 רופי – הטאלי העברי הראשון.
דאבה הודית צמחונית על גג בניין מגורים תל אביבי, מתחת לראדר ותחת כיפת השמיים.

את האוכל בישלה נעמה על הכיריים הביתיים, אורי עשה קניות באישון לילה בשוק הסיטונאי, נטע פיזזה בין השולחנות בניסיון לזכור מי הזמין מה, והחברים התגייסו בהתנדבות כמעט כל ערב לעזור, רק כדי להיות חלק מהקסם הזה… מיטות יחיד הפכו לשולחנות, ספות וכריות שהוצאו לרחוב נאספו באהבה לשימוש חוזר. כלים שטפו באמבטיה ואפילו מקרר ישן מצא עדנה כשומר כדורי שוקולד על הגג.

כתבה קטנה בגיליון טיים-אאוט של "הסודות הקסומים של תל אביב" עשתה כנפיים לשמועה על מסעדה הודית מחתרתית שנמצאת על גג בניין במרכז ת"א, ורק אם הכרת מישהו שמכיר מישהו שמכיר מישהו… זכית להגיע אליה.

כך, מהרפתקאה שהתחילה בערב טעימות ל-12 איש, זכינו בקיץ נפלא שמילא את חיינו באנשים יפים, סיפורים מתת היבשת האהובה, אוכל טוב, מוסיקה, סרטים בוליוודיים והמון חוויות !
גשמי הברכה של החורף רמזו לנו שתמה ההרפתקה, אבל החברים שהפכו ללקוחות מרוצים, לחצו שנמצא מקום חדש ונמשיך איפה שהפסקנו.
את הלופט בשוקן 16 אורי מצא כמעט במקרה.
קיבלנו חוזה שכירות לשנתיים והיינו בטוחים שבעל הבית שלנו אופטימי חסר תקנה…
ונחזור לתחילת הסיפור, אי שם ב2003… מסתבר שאין מפגשים מקריים!

24 רופי עבורינו היא בית.

בית של אוכל הודי, צמחוני, בריא, שמבושל באהבה. מרחב נעים, מזמין, מאפשר (לנו, לצוות ולאורחים). אי של שקט בתוך המולת העולם. את הנעליים, האגו וצרות היום-יום משאירים מחוץ לדלת ונכנסים כמו שאנחנו, כמו שאתם…

בסוף שנת 2020 נסגרה 24 רופי לצמיתות בעיקבות משבר הקורונה העולמי.
אנחנו מודים מכל הלב ללקוחותינו לאורך 17.5 שנים תודה על כל גרגר אורז ושלוק צ'אי. נזכור אתכם תמיד בליבינו!

כתבה ב"הארץ" על הסגירה https://www.haaretz.co.il/food/food-news/1.9438313

נמסטה. ברוכים תהיו.